Co to są aminokwasy BCAAimages (2)

Są to trzy niezbędne aminokwasy o tzw. rozgałęzionych łańcuchach: walina, leucyna i izoleucyna.  Są to substancje egzogenne, czyli muszą byc dostarczane w pożywieniu, gdyż nasz organizm ich nie wytwarza. Występują przede wszystkim w produktach żywnościowych obfitujących w białko.

Poniżej przykłady pozytywnego działania BCAA podczas różnych treningów.

BCAA  przeciwdziałają zmęczeniu ośrodkowemu

BCAA odrywają ważną rolę w walce ze zmęczeniem psychicznym, które obniża zdolność wysiłkową w długotrwałych wysiłkach wytrzymałościowych. Wysoki poziom BCAA we krwi blokuje przechodzenie F-tryptofanu do mózgu. F-tryptofan jest potrzebny do syntezy mózgowego neurotransmitera serotoniny, która może tłumić ośrodkowy układ nerwowy i wywoływać objawy senności oraz zmęczenia.

BCAA  wydłużają pracę mięśniową

Po pierwsze – na  zasadzie zwiększania odporności psychicznej opisanej wyżej. Po drugie -usprawniają przemiany energetyczne. Gdy na skutek długotrwałej pracy mięśniowej poziom glikogenu w mięśniach obniża się, BCAA są intensywnie utlenianie i stanowią podstawowe źródło energii. Zaznacza się to szczególnie podczas wysiłków trwających powyżej 90 min

BCAA wspomagają  przyrost masy mięśniowej

Szwedzcy naukowcy zbadali działanie BCAA na sportowców uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe. Porównano grupę maratończyków i biegaczy przełajowych, mających do pokonania dystans 18 km. Obie grupy otrzymały dzienną dawkę 10 g BCAA, grupy images (3)kontrolne otrzymały placebo. Okazało się, że u sportowców z grup, które otrzymały placebo wzrósł poziom tyrozyny i fenyloalaniny w plazmie krwi. Te substancje nie są wchłaniane przez mięśnie szkieletowe, więc mogły się w nich znaleźć tylko w wyniku rozkładu białka. W grupach, które otrzymały suplement BCAA nie stwierdzono podobnego zjawiska co oznacza, że nie nastąpiła redukcja mięśni szkieletowych.
W teście zbadano wpływ BCAA’s na stężenie glikogenu w surowicy podczas długiej jazdy na rowerze. Bezpośrednio przed treningiem i później co 15 minut podczas wysiłku podawano po 90 mg BCAA na kg masy ciała. Wynikiem był nie tylko wyraźny wzrost stężenia BCAA we krwi i mięśniach, ale również wzrost poziomu L-alaniny. Stężenie glikogenu spadło znacznie mniej niż w grupie osób, które otrzymały placebo (odpowiednio 10% i 35%). Można stąd wnioskować, że L-alanina została przekształcona w wątrobie w glukozę i odtransportowana do pracujących mięśni aby stać się tam źródłem energii.

BCAA wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej

BCAA są ważnym źródłem energii dla sportowców w fazie „rozładowania” węglowodanów. Francuscy naukowcy badali jak można zwiększyć redukcję tkanki tłuszczowej podczas niskokalorycznej diety. 25 zapaśników podzielono na 4 grupy. Wszystkie grupy otrzymały pożywienie o zredukowanej ilości kalorii – 28 kcal na kg masy ciała. Pierwsza grupa otrzymała wyważoną dietę, druga niskobiałkową, trzecia wysokobiałkową, natomiast czwarta otrzymała dodatkowo aminokwasy rozgałęzione. Stwierdzono, że redukcja tkanki tłuszczowej była największa u sportowców, którzy otrzymali suplement BCAA.

 

Wszyscy sportowcy mają zwiększone zapotrzebowanie na aminokwasy rozgałęzione. Odpowiedni suplement BCAA powinni stosować przed lub w trakcie oraz bezpośrednio po z8768066Xwysiłku tak, aby nie dopuścić do redukcji własnych białek w organizmie i zapobiec stanom niedoboru energii.

Optymalna dawka aminokwasów rozgałęzionych wynosi 5-20 g dziennie, przy czym zaleca się spożywanie 1-2 g na każde 10 kg masy ciała. Aby przeciwdziałać redukcji tkanki mięśniowej, nie należy jednak przekraczać jednorazowej dawki 3-6 g. Dawka dzienna powinna wynosić maksymalnie 50 g.

W stanie nadmiaru BCAA dochodzi do rozkładu aminokwasów, przy czym powstaje glukoza, a w skrajnych przypadkach nawet kwasy tłuszczowe (lipogeneza). Dlatego warto zasięgnąć opinii trenera, jaka dawka będzie najlepsza dla Ciebie i Twojego treningu.

 

 

Źródła:

http://www.hitec.pl
http://sciaga.nauka.pl
http://www.sfd.pl/
http://forum-kulturystyczne.pl
* http://olimp-supplements.com
* własna wiedza